11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası:

Çalışırken Enerji Tasarrufu Yap, Geleceğini Koru

Enerji Tasarrufu Haftasında ofisten ve evden çalışan tüm herkesi daha az ve akıllıca enerji kullanmaya davet ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki enerji sadece parasını verip tükettiğimiz bir ürün değil, geleceğimiz için çok daha fazlası anlamına geliyor. Enerjinin üretimi sırasında sınırlı olan doğal kaynaklarımızı yakıyor, derelerimizi kurutuyor, pahalı rüzgâr gülleri ile çözüm arıyoruz. Bir yandan doğa kurtarıcılarının çabaları varken bizlerinde üstüne düşen görev muhakkak ki elimizden geldiğince az ve akıllıca enerji tüketmek.

 

Peki nasıl akıllıca enerji tüketebiliriz?

Pandemi sebebiyle bir müddettir bir kısmımız evde bir kısmımız ofislerimizde çalışmaya devam ediyoruz. Kış ayları artan ısınma ihtiyacımız ve uzayan akşam saatleri yüzünden enerji tüketimimiz artıyor olabilir. Ancak gereksiz enerji harcamalarımızı fark edip alışkanlıklarımızı adım adım değiştirmek mümkün!

 

İlk önce fark etmeden yaptığımız enerji kayıplarını fark ederek başlayalım?

 

-Buzdolabının kapağını açarak içerideki soğuğun %30 azalmasına sebep oluruz. Kapağı açmadan önce ne almak istediğinize karar verseniz iyi olur.

-Google’da arama yapmak bile enerji kaybı yaratıyor. Bir arama sorusunu yanıtlamak 0.0003 enerji kaybı ve 0.2 karbondioksit kullanımı demekmiş.

-Televizyon ve bilgisayarlarınız prizde kaldığı müddetçe enerji harcamaya devam ediyor. Onları fişten çekseniz elektrik faturalarınızın anında azaldığını göreceksiniz.

-Dünya enerjisinin 5’te 1’i ulaşıma gidiyor. Araba kullanmak yerine bisikleti tercih etseniz daha sağlıklı da görünebilirsiniz üstelik!

-Çin şu an en büyük enerji tüketici. Ama bunun için Çinlileri suçlamayalım. Onların enerji kullanarak ürettiklerini biz sipariş edip kullanıyoruz değil mi? Daha az alışveriş daha az elektrik kullanımı demek.

-Evdeki enerjinin %25inden fazlası aydınlatmaya gider. Unutmayın kötü ampullerin enerjisinin %10 ışık %90 ısı olur. Evde akıllı ampuller kullanın, aydınlatma giderlerinizi azaltın.

Artık enerji kayıplarımızın nelerden kaynaklandığını az çok biliyoruz. Şimdi sıra evde ya da ofiste çalışırken en akıllıca enerji kullanımı için tavsiyelere geldi:

 

Evde Çalışırken Enerji Tasarrufu Taktikleri Nelerdir?

-Gün ışığından bol bol yararlanın. Gündüz saatlerinde evde ışık açmayın, çalışma masanızı cam kenarına taşıyın.

-Evde çalışırken birçok kahve bardağını kirletiyor olabilirsiniz. Evde bulaşıklarınız için her seferinde bulaşık makinesi çalıştırmayın, elde durulayıp yeniden kullanın.

-Evde çalışırken hareketsizlik sebebiyle üşüdüğünüzü hissediyorsanız 45 dakikada bir küçük zıplama molaları vererek ısının, kalın giyinin, battaniye kullanın ama ısıyı açmayın.

-Evde akıllı ampul kullanın, bu ampullerin enerjilerini ısıdan çok ışığa çevirdiğini göreceksiniz

-Bilgisayar ve televizyonların fişlerini ve şarj aletlerini prizde bırakmayın.

 

Ofiste Çalışırken Enerji Tasarrufu Taktileri Nelerdir?

-Ofisin faturalarını siz ödemiyor da olsanız bunu bütçeniz için değil dünya için yaptığınızı unutmayın ve enerji tasarrufu için elinizden geleni yapın.

-Kullandığınız makineleri uyku modunda bırakmayın. Siz hafta sonu boyunca onları kullanmadığınız zamanda da enerji harcamaya devam ederler.

– AMOLED ekrana sahip akıllı telefon kullanıyorsanız ekran siyah ışıkları geçirirken daha düşük güç tükettiği için siyah ağırlıklı arka plan temaları tercih ederseniz %8 ila %18 arası pil tasarrufu yaparsınız.

-Ofiste çalışırken üşüdüğünüzü hissediyorsanız elektrikli ısıtıcı yerine kalın giyinmeyi deneyin.

-Çay ve kahve makinelerini kullanmadığınız zamanda açık bırakmayın.

Tebrikler! Artık enerji nasıl tasarruf edilir biliyorsunuz! Şimdi tek yapmanız gereken bu değişiklikleri adım adım hayatınıza sokmak.

Unutmayın, HAYATLARIMIZ BİRBİRİNE BAĞLI!

Yazılıma Giriş
X