2020 İyisiyle Kötüsüyle Geride

 Kaldı 2021’i Nasıl Karşılarsak Güçlü Hissederiz?

 

Son aylarda gün- gece, hafta içi- hafta sonu birbirine karıştı gündelik hayatımızda. Her sabah aynı güne uyandığımızı, her günün birbirini tekrar ettiğini söyler olduk. Günler arasındaki sınırlar kaybolup gitti. İki şeyi birbirinden farklı kılan “sınır”lar… Artık bitmeyen bir günün içinde, çıkılamayan bir mekânın ortasında ve ne zaman biteceğini bilemediğimiz bir sınırsız boşlukta hissediyoruz çoğumuz. Bugünü ve geleceği karanlık gören, içinden çıkılamayan karanlık bir kuyuda gibi hissettiren depresif tariflere benziyor bu ifadelerimiz. Topluca depresif bir yaşam stilini sürdürmek zorunda kalmış gibiyiz.

Pandeminin bir gün biteceğini bilmeye hatta ne zaman biteceğini bilmeye ihtiyaç duyuyoruz. Gelecek yaz için tatil planı yapmaya, tedirgin olmadan kalabalıklarda yürümeye, alışık olduğumuz ritüelleri yeniden hayatımıza getirmeye özlem duyuyoruz. Her birimizin kendi gündelik hayatında Korona virüsünden korunmak için çaba gösterdiği aylardan sonra, “artık bitti, başardık, bu süreç tamamlandı” cümlesini duymak için beklemekteyiz.

Pek çoğumuz, yaşadıklarımızı zaman ile çerçeveledik. 2020 yılının getirdiği bir şeydi pandemi. Şimdi 2020’ye veda ederken bu yıl yaşadığımız tüm zor deneyimlere de veda etmeyi umuyoruz, her yıl yaptığımız gibi. Biten şeyin tamamlanmasına ve yeni, beyaz bir sayfanın açılmasına niyet ediyor, virüsün 2020’ye özgü bir yaşantı olarak kalmasını arzuluyoruz.  Zaman dönümleri bize yeniden başlamak ve suren acılarımızın dinmesine dair bir umut veriyor. Her şeyin dünde, gecen yılda, geçmişte kalmasına dair niyetle tüm insanlık olarak farklı şekillerde kutlamalarla, dileklerle karşılıyoruz. 4-3-2-1 diye geriye sayarak arkamızda bırakma sahnesini canlandırmanın o güzel duygusunu tadıyoruz.

Bu yıl, yaslısıyla, genciyle, mavi yakasıyla beyaz yakasıyla ortak bir dileğimiz var. Bu dileğimiz gerçeklesene kadar hepimiz ruhsal yaralarımızı sarmak, bir savaşçı gibi bıraktığı izlerin farkındalığıyla mental gücümüzü arttırmaya ve birbirimize destek olmaya devam ediyoruz.

Yazılıma Giriş
X