COVID-19 Pandemisi Sırasında İşle İlgili Psikososyal Riskleri Yönetmek

İş Yükü, Hızı ve Programı

Ağır iş yükü nedeniyle; artan devamsızlık, tükenmişlik, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal bozukluklar, koroner kalp hastalığı ve kas-iskelet sistemi şikâyetleri ile ilişkili bulguların oluşabileceği gösterilmiştir. Tersine; monoton, az uyarıcı görevler de işle ilgili stresi artırabilir ve iş tatmini üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir.

 

COVID-19 salgını sırasında öncelikle acil müdahale çalışanları,  teslimat ve nakliye, temel malların üretiminde yer alanlar ile güvenlik ve emniyet mensubu çalışanlar, ağır bir iş yükü ile birlikte daha uzun saatler ve ardışık vardiyalarla azaltılmış dinlenme süreleri nedeniyle kendilerini baskı altında hissedebilirler. Evden çalışanlar da dâhil olmak üzere diğer çalışan grupları da aşırı iş yükü ya da yetersiz iş ile sorun yaşayabilirler.

 

Çalışanlar ve temsilcileriyle istişare halinde; iş yükü, iş temposu ve iş programından kaynaklanan fiziksel ve zihinsel zorlanmayı azaltmak için aşağıdaki eylemler düşünülebilir:

*COVID-19’un belirli bağlamında hem aşırı iş yükü hem de yetersiz yük durumlarını belirleyerek iş yükü ve iş atamaları değerlendirilmeli, çalışanların yeni düzenlemeler ve çalışma yöntemleri (evden çalışma gibi) nedeniyle, üretkenlik seviyelerinin normal sınırlarda olmayabileceği kabul edilmelidir. Kısıtlamalar ve prosedürler göz önünde bulundurularak; çalışanların bireysel kapasiteleri ve özel durumları dikkate alınarak gerçekçi beklentilerle görevler, sorumluluklar ve elde edilecek sonuçlar gözden geçirilerek açıkça tanımlanmalı, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

  • Salgının dayattığı faaliyetlerin azaltılması ya da tam tersine artan taleple başa çıkabilmek için üretimi yoğunlaştırmayı ve geçici personel istihdam etmeyi gerektirebilecek belirli durumlar için gerekli stratejiler tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.
  • Çalışanların görevlerini güvenli ve verimli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak için çalışma yöntemleri iyileştirilmeli ve gerekli ekipman ve destekler (araçlar, teknoloji, destek personeli, koruyucu ekipman) sağlanmalıdır. Özel ekipman ve araçlara ihtiyaç duyabilecek engelli çalışanlar unutulmamalıdır.
  • Çalışanların pandemi sırasında iş organizasyonundaki ve yöntemlerindeki değişikliklerle başa çıkma çabalarının kabul ve takdir edilmesi motivasyonu olumlu etkileyecektir.
  • Çalışanların toplanmasını önlemek ve fiziksel mesafeyi korumak için mesai, vardiyalar, tatiller, izin ve yarı zamanlı çalışma dâhil olmak üzere çalışma zamanıyla ilgili olası değişiklikler ve seçenekler belirlenmeli ve değerlendirilmelidir.
  • İş yüküne, çalışma süresine göre; hem uzunluk hem de sıklık dikkate alınarak belirlenen yeterli molalar verilmeli ayrıca evden çalışma yapanlar düzenli molalar vermeye teşvik edilmeli, kısa molaların ne zaman verileceği konusunda kendilerine biraz takdir yetkisi tanınmalıdır.
  • Uzun vardiyalar arasındaki izin günlerinin yeterli olup olmadığı, dinlenmeye imkân tanıyıp tanımadığı kontrol edilmelidir. (COVID-19 salgını sırasında ön saflarda ve temel hizmetlerde çalışanların yaşadıkları zorlayıcı dönemden kurtulabilmeleri için zamana ihtiyaç duyabilecekleri unutulmamalıdır.)
  • Evden çalışanlar dâhil tüm çalışanların molalar sırasında gevşeme egzersizleri, esneme veya eğlenceli aktiviteler yapmaya teşvik edilmesi faydalı olacaktır.

 

Çalışmalar doğru soluk alıp verme ve düzenli egzersizin bağışıklık sistemini desteklediğini, fiziksel ve ruhsal rahatlama sağladığını göstermektedir.

 

İşyeri Hekimi Dr. Rüksan Özerdem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çalışanlar için gevşeme ve fiziksel rahatlama sağlayan basit egzersiz önerileri

Ofis Yogası

 

1- Oturarak Öne Eğilin

Öncelikle sandalyenizde dik oturun ve arkanıza yaslanın. Ellerinizi havaya kaldırın. Ayaklarınızı paralel hale getirin ve yere tam basmasını sağlayın. Derin nefes alın. Kol pozisyonunuzu bozmadan tüm vücudunuzla öne doğru eğilin. Ellerinizle ayak bileklerinizi kavramaya çalışın. Nefes verin. Sırtınız esnerken kan akışınızın dengelendiğini hissedecek ve rahatlayacaksınız.

 

2- Boyun, Omuz ve Sırtınızı Rahatlatın

Sandalyenin ucuna oturun. Ayaklarınızın yere tam basmasını sağlayın. Derin nefes alın ve nefesinizi 4’e sayana kadar uzunca verin. Şimdi başınızla onaylıyormuş gibi boynunuzu bir aşağıya bir geriye götürün. Ne kadar güzel bir gün olduğunu içinizden geçirin. 3-4 kere yaptıktan sonra başınızı yavaşça sağa ve sola eğin ve tekrarlayın. Olumlu şeyler düşünürken başınızla her iki yöne doğru daireler çizin. Kollarınızı aşağı sarkıtın. Rahatlayın.

 

3- El ve Parmak Ağrısına Son

Sandalyenizde dik oturun, ayaklarınızın yere tam bastığından emin olun. Ellerinizi, avuç içleriniz ve parmaklarınızı birleştirin ve yukarı kaldırın. Avuç içi ve parmaklarınızı birbirine doğru bastırırken nefes alıp verin. Sol elinizle sağ elinizin parmaklarını itin ve ardından diğer eliniz için tekrarlayın. Sonrasında parmaklarınızı iç içe geçirin ve yavaşça kollarınızı indirin. Bu hareket gün içinde bilgisayar ve telefon kullanmaktan yıpranan el bileği ve parmaklarınız için çok verimlidir.

 

4- Omurgayı Çevirin

Sandalyenize yan oturun. Ayaklarınızın yere tam bastığına emin olun. Sandalyenin arkasını ellerinizle tutarak çenenizi bir ip çekiyormuş gibi vücudunuzu çevirin. Nefes alın ve gövdenizi çevirirken nefesinizi verin. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın. Omurganızdaki rahatlığı ilk günden fark edeceksiniz.

 

5- Ellerinizi Sırtınızda Kenetleyin

Dik bir şekilde oturduğunuz sandalyenizde ayaklarınızın yere tam bastığından emin olun. Sağ elinizin dış tarafını belinizin arkasına doğru yerleştirin. Kürek kemiklerinin ortasına kadar gidebildiği kadar götürün. Sol kolunuzu havaya kaldırın. Avuç içiniz karşıyı gösterirken dirseğinizi bükün ve avuç içinizi sırtınıza değdirin. Ellerinizi arkada buluşturmaya çalışın. Elleriniz kavuşmayabilir, böyle bir durumda zorlamadan, o şekilde kalabilirsiniz veya bir kemer tutarak yapabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi değiştirin ve hareketi tekrarlayın.

 

6- Kedi Gibi Gerinin

Sandalyenizin ucunda dik bir şekilde oturun. Ayaklarınızın yere tam bastığından emin olun. Ellerinizi başınızın arkasında kenetleyin. Gövdenizi geriye doğru esnetin ve ardından öne doğru kapanın. Bu egzersizi yaparken nefes alırken geriye esneme, nefes verirken öne kapanma yapıyoruz (dirsekleri olabildiğince birbirine yaklaştırarak), kolun yere paralel olmasına dikkat edin, esneme ve kapanma hareketini tekrarlayın. Belinizin ve sırtınızın rahatlaması için çok güzel bir uygulamadır.

 

7- Kalçanızı Unutmayın

Sandalyenizin ucunda dik bir şekilde oturun. Ayaklarınızın yere tam bastığından emin olun. Sağ bacağınızı bükerek sol dizinizin üzerine sağ ayak bileğinizi koyun. Sağ elinizle sağ dizinizi sol elinizle sağ ayağınızın altını tutarak öne doğru gövdenizi uzatabildiğiniz kadar uzatın ve göğsünüzü dizinize yaklaştırın. Eğilirken nefes alın doğrulurken nefesinizi verin.

Kan dolaşımınızı hızlandıran tüm bu hareketleri yaparken nefesinizi daima burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeyi unutmayın. Yalnızca 10 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bu ofis yogası hareketlerini gün içinde 2 kere uygulamanız bedeninize olumlu yönde etki ederken zihin sağlığınızı da güçlü tutacaktır.

 

 

 

  Sağlıklı ve güvenli bir iş yaşamı dileğiyle…

 

Yazılıma Giriş
X