Omicron – Nu Varyantı Nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsün etkileri hala devam ederken gün geçtikçe yeni varyantlar meydana gelmektedir. Virüslerin sürekli olarak mutasyona uğraması ve farklı etkileriyle ortaya çıkmasıyla daha da endişe verici hale gelmeye başladı. Koronavirüse karşı yapılan aşı çalışmalarına rağmen mutasyona uğrayan yeni varyantlar korkutucu düzeyde. Koronavirüs salgınında en son gelişen tehdidin adı ‘Omicron’ oldu. Özellikle Güney Afrika bölgesinde tespit edilen bu varyantın şuana kadar rastlanılanların en tehlikelisi olduğu söyleniyor. Bu bölgede aşılanma oranlarının azlığı, en dikkat çekici durum.

Dünya Sağlık Örgütü; 26 Kasım tarihinde bu virüsü, endişe verici varyant sınıfına sokarken küresel çapta büyük risk oluşturduğu uyarısında bulundu ve bu durum yeni bir tedirginliğe neden oldu.  WHO, paylaştığı bilgi notunda Omicron varyantının dünyanın bazı bölgelerinde “ciddi sonuçlara” neden olabileceğini belirtti. Omicron’un daha önceki bilinen varyantlara göre daha fazla mutasyon geçirdiği yönündeki haberleri doğrulayan WHO, yeni varyantla ilgili belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çekti. WHO’ya göre şu ana kadar dünyada Omicron varyantına yakalanıp hayatını kaybeden bir Covid hastası olmadı. Güney Afrika bölgesinde rastlanan bu varyantın oldukça tehlikeli olduğu iddia ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika’dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, ‘Omicron’ olarak açıklandı. Bu mutasyonun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında ‘Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde’ ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüsün etkileri hala devam ederken ortaya çıkan yeni varyant çeşitlerine bir yenisi daha eklendi. Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron (Nu) varyantının belirtileri hakkında Güney Afrika Doktorlar Birliği başkanı Dr. Angelique Coetzee yaptığı açıklamada Omicron varyantının diğer varyantlardan farklı olduğunu söyleyen Coetzee semptomların olağandışı fakat hafif geçtiğini söyledi. Omicron varyantına yakalanan hastaların aşırı yorgunluk ve halsizlikleri olduğunu ifade eden Coetzee hastalarının hiçbiri koku ve tat alma hissini kaybetmedi ifadesinde bulundu. Coetzee, “Omicron varyantı hastalarında bir ya da iki gün kas ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar oluyor. Hafif bir öksürük olabiliyor.’’ dedi.

Kuru öksürük

Yüksek ateş

Çarpıntı

Gece terlemesi

Kas ağrıları

Aşırı yorgunluk ve halsizlik

Omicron Varyantı Hangi Ülkelerde Görüldü?

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100’den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturya ve Avusturalya’da tespit edildi.

Alınması Gereken Tedbirler

Coronavirüsün ilk görüldüğü tarihten beri, hangi mutasyon olursa olsun, alınması gereken tedbirler aynen devam ediyor.

Öncelikle aşı yaptırılması, fiziksel bağışıklık yönünden alınması gereken en önemli tedbir. Ve elbette maske kullanımı, hijyen kurallarına uyulması ve mesafe.

 

Dr. Özlem MEYLANİ

Med Akademi İşyeri Hekimi

Yazılıma Giriş
X