SICAK HAVALARDA SAĞLIĞINIZA DİKKAT ETMEYİ UNUTMAYIN…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu tahminleri çerçevesinde önümüzdeki günlerde ülkemizin büyük bir bölümünde sıcaklıkların normallerin 5-8 derece üzerinde olacağı açıklandı. Beklenen yüksek hava sıcaklıkları nemle birleştiğinde hissedilen sıcaklığın artmasına yol açarak bunaltıcı etkinin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücuttaki ısı düzenleme mekanizmaları devreye girmekte, vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma ısı üretimi ve ısı kaybı mekanizmalarını terleme ile dengeleyerek uyum sağlamaya çalışmaktadır. Ancak terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılırken diğer yandan da  sıvı kaybı söz konusu olabilmektedir.

Sıvı kaybı yalnızca suyu değil vücutta bulunan pek çok madensel tuz ve minerali de kaybetmek anlamına gelir. Sıvı kaybının artması performansı olumsuz etkilerken sağlık risklerini de artırır.

Sıvı kaybının engellenemediği durumlarda baygınlık, cilt döküntüleri, halsizlik, bulantı, bulanık görme, kan basıncında dengesizlikler ortaya çıkabildiği gibi bilinç kaybından ölüme dek uzanan ciddi tehlikeler söz konusu olabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı düşmeyebilir, yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

Aşırı sıcak ve nemli hava, özellikle kalp damar hastalığını, tansiyon dengesizliğini ve kalp yetersizliğini tetikleyebilecek, özellikle açık alanlarda çalışanlarda, çocuklarda, hamilelerde, 65 yaş ve üzeri yaşlılarda, kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde ciddi riskler oluşturabilecektir.

Sıcağın olumsuz etkileri en çok güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde ortaya çıkmaktadır. Sıcaklık artışının ortaya çıkarabileceği rahatsızlıkları önlemek için;

  • Aşırı sıcak havalarda mümkün oldukça sık aralarla molalar verilmeli, susama hissi ortaya çıkmadan önce sıvı almaya başlamalı ve yemek saatleri nasıl planlanıyorsa, gün içinde de düzenli aralıklarla sıvı almaya devam edilmelidir.
  • Isı hastalıklarının önlenmesinde son derece büyük önemi olan suyu içmekte zorlanılması halinde, maden suları ve kafein içermeyen bitki çayları ile de sıvı desteği sağlanabilir.
  • Aşırı egzersizden kaçınılmalı, egzersizleri hava sıcaklıklarının daha az olduğu sabah ve akşam saatlerinde yapmaya dikkat edilmelidir.
  • Alkolün kalp atışını ve tansiyonu yükselten etkisi bulunduğundan dolayı alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Güneşin ve sıcağın etkilerinin daha yoğun hissedildiği 10:00 ile 17:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen gösterilmelidir.
  • Güneş ışınları cilde zararlı olduğu kadar gözlere de zararlıdır. Güneş ışınlarının kuvvetli olduğu saatlerde UV koruması olan bir güneş gözlüğü tercih edilmesi yararlı olacaktır.
Yazılıma Giriş
X