Tüberküloz Günü

 

Tüberküloz hastalığının etkeni olan bakteri 24 Mart 1882’de Robert Koch tarafından bulunmuş; 1996 yılından beri de farkındalığı artırmak amacıyla 24 Mart tarihi ‘ Dünya Tüberküloz Günü’ ilan edilmiştir.

Mycobacterium tuberculosis” basilinin neden olduğu, tüm organları tutabilen, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan tüberküloz solunum yoluyla bulaşır.

Tüberküloz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre her yıl 10 milyon kişi tüberküloza yakalanmakta ve her yıl 1,5 milyon insan tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Tüberküloz iki haftadan uzun süren öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs-sırt veya yan ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, halsizlik, çabuk yorulma gibi yakınmalarla kendini gösterir. Hasta kişiye başlanan etkin tedavi ile bulaşıcılık iki-üç hafta içerisinde sona erer.

Bu nedenle hastalara hızlı tanı koyup tedavi başlamak toplumu hastalıktan korumanın en etkili, en hızlı, en kolay ve en ucuz yoludur. Dünya genelinde tüberkülozla ilgili en önemli tehlike hastaların ilaçlarını düzenli kullanmamaları veya tedavilerini yarım bırakmaları sonucunda gelişen ilaç direncidir.

Kişisel korunmada yıllardan beri bilinen yöntem BCG aşısıdır. BCG aşısı erişkinde gelişecek hastalığı engellemekten çok tüberkülozun ağır seyreden ve ölümcül olabilen formlarına karşı koruma sağlamaktadır.

İyi beslenememe, sigara, aşırı alkol kullanımı, şeker hastalığı gibi durumlar tüberküloz riskini artırabilir. Hastalıktan korunmak için tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve tedaviye en kısa sürede başlanmasının yanı sıra temel hijyen kurallarına uyulmalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, yaşam alanlarının sık sık havalandırılması sağlanmalıdır.

 

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Yazılıma Giriş
X