Çocuklarınıza Güvenliği Oyun Yoluyla Öğretmek İçin Harika Bir Hafta sonu!

Bu yılbaşında 4 gün boyunca ailemizle evdeyiz. Çocuklarımızla hem güzel zaman geçirmek hem de onlara evde güvenliği öğretmek için birlikte küçük oyunlar oynamak istemez misiniz?

İster mutfakta ister yolda ister yangına karşı neler yapmaları gerektiğini öğreteceğiniz bu oyunlara mutlaka göz atın!

 

1.Güvenli Masterchef Oyunu

Mutfak çocukların dikkatini çeken bir sürü kesici, yakıcı aleti barındırıyor. Çocuklarınıza burada nasıl güvende olabileceklerini bu oyunla öğretebilirsiniz. Masterchef’ler mutfağa girer girmez ellerini yıkar diye başlıyoruz.

-Masterchef’ler sıcak tencere, tava veya fırın tepsilerini tutarken tencere tutacakları veya fırın eldivenleri kullanır (bulaşık havlusu kullanmayın).

-Materchef’ler tencere ve tava saplarını sobanın arkasına doğru çevirir, böylece kazara onları devirmez.

-Masterchef junior’lar ocak kullanırken bir yetişkinden yardım alır. Fırın kapağını asla açık bırakmazlar.

-Masterchef’ler bıçak, makas gibi kesici şeyleri masanın ucunda bırakmazlar. Onlarla oyun oynamazlar.
-Masterchef’ler buzdolabının kapağını asla açık bırakmazlar.
-Masterchef’ler elektrikli cihazların fişlerine su dökmemeye özen gösterirler. Kullanmadıkları aletlerin fişlerini çekerler.

Tüm bu kuralları öğrendikten sonra anne-baba ve çocukların aynı anda basitçe bir yemeği birlikte yaptıkları süreli bir masterchef oyunu oynayabiliriz.

 

2.Kahraman İtfaiyeciler Oyunu

Çocuklar küçük yaşlarda yangın çıkarmaya hevesli olabilirler. Yanlarında bir yetişkin yokken çıkabilecek bir yangında kendilerini koruyabilmeleri için onları birer “kahraman itfaiyeciye” çevirecek bu oyunu mutlaka birlikte oynayalım. Önce çocuğumuza önemli bilgileri öğretelim:

-Her kahraman itfaiyeci evden çıkabileceği “güvenli çıkış” noktasını bilir. (Yangın çıkarsa evden en kısa sürede çıkılması gereken kapı, yolu anlatalım)
-Yangından sonra evin yakınında bir yer buluşma noktasını belirler. “Kahraman Buluşma Noktası” denilen bu yer birlikte seçelim.
-Duman detektörlerimiz varsa nerede olduklarını gösterelim. Alarmın ne çeşit bir ses çıkaracağı taklit edelim.

-Evde yangın söndürücü varsa nasıl çalıştığını birlikte deneyimleyelim. Gereksiz yere söndürücü ile oynamamak gerektiğini tembih edelim.
-Evdeki kahramanların gerçek itfaiyecileri 110 numarası ile çağırabileceklerini gösterelim. Elimizin üstüne 1-1-0 yazalım.
-Yangın üzerine su değil battaniye gibi yangını kontrol edecek çadır etkisi yaratacak maddelerin atılacağını gösterelim. Çocuklar ateş taklidi yapsın, üstlerine battaniye atalım.

Küçük kahramanlarımız artık yangın sırasında neler yapacağını biliyor. Onlara kâğıt tabakalardan birer itfaiyeci şapkası yaparsak kendilerini birer kahraman gibi hissedeceklerdir.

 Malzemeler:
-Kağıt tabak
-Kırmızı boya / Boyama fırçası
-Siyah tahta kalemi
-Sarı yapışkanlı not kağıdı
-makas

 

   

 

 

3-Bizim Karayolumuz Oyunu

Birlikte resim defterlerinden kestiğiniz parçalarla uzun ince bir trafik yolu yaratabilirsiniz. Bunun için resim defteri, makas ve sellotape yeterli olacaktır. Yarattığınız yolu boyalarla ikiye ayırabilir, sağına soluna ağaçlar çizebilirsiniz. Gerçekçi bir yol olması için bu yol üstüne içinde renklerini boyamadığınız trafik lambaları çizebilir, daha sonra bu lambaların renklerini boyadığınız diğer yuvarlak kağıtları koyarak değiştirebilirsiniz.

Karayolunuzun üstüne tren yolları, köprüler çizebilirsiniz. Evinizdeki oyuncak arabalarla bu yol üstünde trafik oluşturabilirsiniz. “Trafik tabelalarını çıktı yaparak kesip bu yola kulak temizleme çubukları da kürdanlar yardımıyla yerleştirebilir, bu tabelaların anlamlarını
öğretebilirsiniz. Tabelaların anlamlarıyla eşleyeceği bir test yapabilirsiniz.

-Yaya Geçidi / Okul Geçidi
-Yolda Çalışma
-Dikkat
-Dur
-Yaya Giremez
-Bisiklet Giremez

Yazılıma Giriş
X