Defibrilatör (Elektro Şok Cihazı)

CardiAid Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED)

Kalp hastalıklarına bağlı ölümler içinde ilk sırada yer alan “Ani Kalp Durması” nedeniyle dünyada her yıl yüzbinlerce kişi yaşamını yitirmektedir. Yaşlı-genç, kadın-erkek çok geniş bir kitlede görülebilen ani kalp durması, günün büyük kısmının geçirildiği işyerlerinde de ölümlere sebep olmaktadır. Uluslararası otoriteler elektrik çarpması, oksijensiz kalarak boğulma, zehirlenme, donma, suda boğulma gibi iş kazaları ile aşırı stres ve eforun ani kalp durmasına sebep olduğunu belirtmektedirler.

İşyerinde geçirilen kalp krizi ya da ani kalp durmasına bağlı ölümler Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede hukuk otoriteleri tarafından iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. Bu yüzden “Ani Kalp Durması", işyerlerinde olası risklerden biri olması sebebiyle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu gereği oluşturulması gereken acil eylem planı kapsamında önlem alınması gereken risklerin başında gelmektedir.


Ani kalp durması geçiren kişinin kurtulmasını sağlayacak tek yöntem derhal elektroşok uygulanmasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar bu tip vakalara ilk dakikalarda uygulanacak elektroşokun hastanın yaşama şansını %90'lara çıkardığını, müdahale edilmeme durumunda ise sağ kalım oranının her geçen dakika %10 azaldığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, hastaya anında ve yerinde müdahale imkanı sağlayan OED cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar, ambulans olay yerine ulaşıncaya dek geçen sürede ilk müdahalenin yapılmasını sağlamaktadır.

Med Akademi, müşterilerine CardiAid Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) ürünü ile çözüm sunmaktadır. CardiAid Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), ani kalp durması (kardiyak arest) geçiren hastayı yaşama döndürebilecek elektroşokun; ambulans gelene kadar, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiş ve tüm ilk yardımcılar tarafından kullanılabilen taşınabilir kalp şok cihazıdır.

Kullanıcıyı Türkçe sesli ve görsel komutlarla yönlendiren CardiAid OED'nin kullanımı son derece kolay ve güvenlidir. Kalp ritmini analiz ederek hastanın elektroşoka ihtiyacı olup olmadığını belirler. Gerekli olduğu durumlarda otomatik olarak şoku hazırlar ve yanıp sönen tuşa basılması ile şoku uygular. şokun gerekmediği durumlarda ise kesinlikle şok uygulanamaz.
Yazılıma Giriş

Medakademi
Instagram sayfamızı
takip edin...

close-link
X